איך CBT עוזר לבריאות הגוף והנפש שלכם

CBT
CBT

נראה כי בשנים האחרונות מסתמנת מגמה של עלייה במספר האנשים הפונים לטיפול. אם פעם הנושא היה מביך אותנו, היינו מסתירים לכל הפחות או מתנגדים בתוקף לכל היותר, היום נראה שהעולם מסמן פתיחות הרבה יותר גדולה לנושא. ובאמת אין זאת בושה בשעת הצורך להיעזר במקור חיצוני שייתן לנו דחיפה קדימה בכדי שנוכל לפתור את הקושי או הבעיה איתה אנחנו מתמודדים.

אבל ישנן כל כך הרבה שיטות ואיך נדע לבחור את הגישה הטיפולית הנכונה לנו?

מסתמן שאחת הגישות החזקות והמועילות ביותר בתחום הטיפולי היום היא CBT. השיטה נתמכת על ידי ארגון הבריאות העולמי שרואה בה כמועילה ביותר כיום.

מה זה CBT

CBT היא גישה התנהגותית קוגניטיבית. היא פועלת על האדם בשני מישורים, חלק מהעבודה נעשה על המחשבה וחלק מהעבודה מתייחס להתנהגות. נקודת ההנחה ממנה יוצאת הגישה היא כי המחשבה וההתנהגות קשורות האחת בשנייה כשלמעשה ההתנהגות מושפעת מהמחשבה שלנו. ברגע שנדע איך אנחנו שולטים במחשבות שלנו ומניעים אותן לפי הרצון שלנו גם ההתנהגות שלנו תשתנה בהתאם. גישה טיפולית זאת שונה מאוד מהגישה הדינאמית שבנויה מתהליכים ארוכי טווח ולא תמיד אפקטיביים. הCBT הוא טיפול תחום בזמן מסוים, הוא דורש אקטיביות של המטופל ולכן הוא תהליך מאוד פרקטי וישים.

תהליך הטיפול עצמו

תהליך הטיפול בנוי לפי רצונו של המטופל. בתחילת הטיפול המטפל והמטופל גם יחד יושבים ובוחרים מטרה, שאיפה, רצון אליו רוצה להגיע המטופל בסיומה של תקופת הטיפול. העבודה בטיפול מסוג שכזה לא נעשית רק בחדר הטיפולים ועל המטופל לדעת שבמהלך השבוע בין פגישה לפגישה הוא מתבקש לבצע משימות מסוימות שיבחרו על ידי המטפל במטרה להגיע אל היעד שנקבע.

בנוסף, במהלך המפגשים המטופל מקבל כלים רבים שיעזרו לו להתמודד עם הקשיים איתם הוא הגיע לחדר הטיפולים עם לימודי CBT, אך זה לא נגמר כאן. הכלים הללו יוכלו לשמש אותו בכל קושי בו הוא יתקל גם לעתיד כך שמעבר לטיפול נקודתי המטופל מרוויח גם כלים לחיים.

מהי ההשפעה של טיפול CBT

פעמים רבות אנחנו מרגישים שהחיים שלנו מוצפים בקשיים, לאן שלא נסתכל לא נצליח לברוח. אנחנו מרגישים מותשים, עייפים ולא רואים את האור בקצה המנהרה. לרוב המצב הנפשי שלנו משפיע גם על המצב הפיזי והבריאותי שלנו, לא סתם נאמר נפש בריאה בגוף בריא. אנחנו מרגישים שאנחנו צריכים חיזוק מבפנים. זאת בדיוק מטרתו של טיפול הCBT, להאיר ולחזק אותנו. לעזור לנו למצוא את הכוחות להתמודד עם הקשיים של המציאות שלנו, לעזור לנו להציב לעצמנו מטרות ויעדים אליהם אנו רוצים להגיע ובאמצעות כלים פשוטים לאפשר לנו באמת להגיע לשם.

לטיפול מסוג זה יש השפעה עצומה על הנפש וכתוצאה מכך יש לו גם כמובן השפעה עצומה על המצב הבריאותי שלנו. ככל שנצליח לחזק את הנפש, לשלוט במחשבות וברגשות שלנו נוכל לחזק גם את הבריאות הפיזית שלנו ופשוט לבנות את עצמנו מחדש.