תמא

הכל על פינוי בינוי בירושלים

תמ"א 38 בירושלים אינה תכנית חדשה והיא רצה כבר יותר מעשור, אך עדיין יש פרטים חסרים שאנשים רבים לא באמת יודעים לגביה. אנשים רבים בירושלים רוצים לעבור את התכנית ובעיקר את תמ"א 38 ב', שכוללת פינוי בינוי, אך יש כמה דברים שחשוב לדעת עליה.

מה זה בכלל פינוי בינוי ולמה הוא נחוץ?

פינוי בינוי היא למעשה תכנית שבה המבנה נהרס לחלוטין. אין ספק שתמ"א 38 עשתה מהפכה ואנשים רבים שיפצו את הבתים שלהם, אך לא לכל קבוצת דיירים התכנית הייתה משתלמת. יש יזמים שלא מתעסקים עם התכנית כי היא לא הייתה משתלמת עבורם בעוד שהדיירים עצמם לא היו מוכנים להיכנס לתכנית רק כדי להוסיף עוד כמה קומות ולא ליצור שינוי משמעותי יותר. כך הגיע לעולם תכנית תמ"א 38 ב' שקבעה שבתנאים מסוימים ניתן להרוס את המבנה ולבנות במקומות חדש.

מה צריך לדעת על תכנית פינוי בינוי בירושלים?

  • אם נראה לכם שהשגת היתרים לתמ"א 38 א' בירושלים הייתה לא פשוטה, חכו לתמ"א 38 ב'. תכנית פינוי בינוי תמיד דורשת קריטריונים נוקשים יותר ואתם צריכים לבדוק זאת היטב. היזם יכול לעזור לכם במשימה כדי להבין את כל הבירוקרטיה אך בכל מקרה כדאי מאוד לקרוא בעצמכם כדי להבין באופן בסיסי לפחות בהתחלה.
  • לא כולם יסכימו לתכנית פינוי בינוי מבין הדיירים ועליכם לשאת ולתת עם כולם בוועד הבית. חשוב לזכור שיש אנשים מבוגרים שלא ייהנו כמו דיירים צעירים מתכנית שכזו ולמעשה יש לא מעט אנשים שמעדיפים לא ליצור שינויים קיצוניים בחייהם ובטח לא לעבור לתקופת שכירות למשך כמה שנים.

הזכויות שלכם בפינוי בינוי בירושלים

;היזם שפועל למען התכנית לרוב ישלם לכם את דמי השכירות למשך כל התקופה. שימו לב שחייב להיות חוזה ברור שיאמר לכם מה קורה במקרה שהוא מתעכב, הרי הוא חייב להמשיך לשלם לכם גם פיצוים וגם את דמי השכירות אם סוכם כך. חשוב לזכור שהנטל על היזם יהיה גדול מאוד בעיקר אם הוא לא עומד בזמנים ומגלה חוסר אחריות, מה שיכול לגרום לקבלן לפשוט למעשה רגל וזה דבר שאתם חייבים לבדוק היטב לפני כניסה לתכנית שכזו.

למידע נוסף:

http://hitchadshut.net/%D7%AA%D7%9E%D7%90-38-%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%AA-%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%9C%D7%99%D7%9D/