התמכרות לאלכוהול

התמכרות לאלכוהול – יש מוצא

אחת הבעיות הגדולות עם אלכוהול היא, שהוא מותר לשימוש כמו כל סוג אחר של שתייה. התרת האלכוהול אינה נובעת מחוסר הבנה לגבי הסכנות הטמונות בו, אלא מהידיעה כי לא באמת ניתן לאכוף איסור על צריכת אלכוהול, ותמיד תמצאנה הדרכים לעקוף את האיסור ולפתח שוק שחור. יחד עם זאת, כאינדיבידואליים, עלינו בהחלט להבין את המשמעויות של צריכת אלכוהול, ולעשות את הנדרש בכדי להימנע משימוש יתר. האלכוהול הוא בהחלט דבר חיובי כאשר מדובר בסיטואציות חברתיות, השתחררות ממחסומים רגשיים בסיטואציות מסוימות וכדומה, אך לא מעבר לכך. הגזמה בצריכת האלכוהול תוביל לבסוף למצב של התמכרות לאלכוהול, והתמכרות כזאת יכולה להוות סיכון של ממש אצל כולם, ובמיוחד אצל אנשים בעלי גנטיקה שתומכת בפיתוח התמכרויות.

כיצד נראה התהליך של התמכרות לאלכוהול?

בניגוד לתפיסה הרווחת, התמכרות לאלכוהול לא חייבת להופיע בתהליך איטי ומדורג שמתחיל בשתייה חברתית, ולאט לאט הולך ומתגבר עד למצב של יצירת תלות באלכוהול. ישנם אנשים שעלולים להתמכר לאלכוהול, גם אם לאורך כל חייהם נמנעו כלל משימוש בו. מצבים אלה יכולים להתרחש בעיקר בעקבות משברים נפשיים, דכאון, אהבה נכזבת וכדומה, מצבים המותירים את האדם עם תחושה כי אין לו לאן לברוח, והפתרון הזמין והקל ביותר עבורו הוא האלכוהול אותו הוא יכול לרכוש במכולת השכונתית. ללא תמיכה משפחתית וללא אחריות אישית, יכול מצב זה להתדרדר במהירות רבה מאוד, ולהפוך להתמכרות לכל דבר ועניין. לצד זאת, ההתמכרות אכן יכולה להופיע בתהליך איטי ומדורג שמתחיל בשתייה חברתית, ובעקבות נסיבות החיים, ללכת ולהתגבר עד ליצירת תלות של המשתמש באלכוהול.

מדוע אנו מתמכרים בכלל לאלכוהול?

התמכרות לאלכוהול יכולה לנבוע ממגוון סיבות, אך המניע הוא זהה כמעט תמיד – הימנעות מכאב. האלכוהול מאפשר לנו להתנתק למעשה מהמציאות, ולצלול אל תוך עולם של שכרון חושים וחוסר מודעות. כאב זה יכול להיות כאב פיזי בעקבות פציעה או תאונה, והוא יכול להיות כאב נפשי בעקבות משבר כלכלי, חברתי, זוגי או משפחתי. במקרים מסוימים, מדובר בכאב קשה מנשוא, כאב שמלווה אותנו באופן יומיומי ולא מרפה, ואם מחברים את זה עם אופי שמאופיין באסקפיזם, בבריחה מהמציאות, הרי שמתגבשים התנאים הטובים ביותר להיווצרות מצב של התמכרות לאלכוהול. אם אתם או קרוב משפחתכם כבר מכורים לאלכוהול, כדאי שתדעו שיש מוצא – גופים מקצועיים המספקים למכור את כל התמיכה הרגשית והאישית הנדרשת, בכדי להשתחרר מהתלות באלכוהול ולבסס דרכי התנהגות שימנעו את החזרה לאלכוהול בעתיד.

למידע נוסף על התמכרות לאלכוהול לחצו כאן